Top

روزنـــــــــامــه

طراحی ویلا

مسابقه طراحی خانه های کوچک

جنبش خانه های کوچک بار دیگر به تجلیل و ترویج سبک زندگی ساده و مینیمال پرداخته است. طراحی خانه ها می تواند به گونه ای باشد تا درعین اشغال حداقلی فضا، موجب خلق فضاهایی خلاقانه، پایدار و کارآمد شوند. شرکت در مسابقه معماری طراحی خانه های کوچک 2020 برای عموم آزاد است. در این مسابقه فرصتی فراهم شده تا دانشجویان، معماران، مهندسان، طراحان، شرکت ها و سازمان ها، متفکران و تمامی علاقه مندان بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی آنها به ایده پردازی و طراحی ویلا و خانه های کوچک بپردازند. آخرین مهلت ثبت نام : 10 دسامبر 2020 می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

نور مبین برنده جایزه دیزین 2020

مدرسه نور مبین کاری از معماران، انسيه خمسه و آرش نصیری می باشد که برنده ی جایزه ی سال 2020 دیزین در بخش ساختمان شده است. یکی از اهداف این پروژه ایجاد بستری برای آموزش همه جانبه در درون و بیرون از کلاس ها بوده است. در این مجموعه آموزش باکیفیتی متفاوت در فضایی نو و مبتکرانه شکل می گیرد. به گفته ی داوران در این طرح مدرسه تبدیل به پناهگاه و محیطی امن شده و ایده ی این طرح برخلاف موقعیت ساختمان که در محیطی گسترده و خشن قرار دارد، موجب خلق فضایی راحت و صمیمی شده است و با این ایده مدرسه به یک شهر و یا اجتماع کوچکی برای کودکان تبدیل گشته است.

ويلاسازی شمال
طراحی ویلا کردان

معرفی ویلاهای دنج و کوچک

امروزه توجه به مسائل اقتصادی و تمایلات مردم برای داشتن یک خانه ی ویلایی کوچک موجب شده طراحی ویلاهای کوچک مقیاس مورد استقبال قشر کثیری از افراد جامعه قرار گیرد و در بسیاری از مناطق ساخت این دسته از ویلاها افزایش یابد.جنبش خانه های کوچک و مینیمال (جنبش Tiny House) پدیده ای معمارانه و اجتماعیست که در زمان خود در آمریکا بسیار مورد استقبال واقع شد زیرا پاسخ مناسبی با توجه به افزایش قیمت زمین و خانه بود همچنین به لطف آگاهی بیشتر جامعه نسبت به محیط زیست تمایل به کاهش تاثیرات مخرب بر آن افزایش پیدا کرد. از سویی انتخاب خانه و ویلاهای کوچک و کاهش دادن فضا منجر به کاهش عادات مصرف گرایانه و گرایش به سبک زندگی مینیمال میشه به همین جهت نیاز به طراحی زیبا، کارآمد و مهندسی روز به روز افزایش پیدا می کنه.

طراحی استخر های غیرمعمولِ سفارشی

سایت Archdaily در مقاله ای به معرفی 14 نمونه از ویلاهایی که دارای استخر های غیر معمول و سفارشی هستند پرداخته است. امروزه تمایل کارفرمایان به طراحی استخر های غیر معمول و عجیب و غریب موجب طراحی استخر هایی با کف شفاف و شیشه ای شده که در عین فیلتر نور ، زیبایی منحصر به فرد و خیره کننده ای به فضای زیرین می بخشند. در این پروژه ها استخر وارد فضای داخلی ویلا شده و معماران روش های مختلفی را در حل مسائلی چون نشت آب، رطوبت (آب بندی) و مقاوم سازی در برابر وزن به کار بسته اند. ‌برای مشاهده ی باقی نمونه ها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

پلان ویلا مدرن
طراحی ویلای روستیک

طراحی مجموعه ی سوارکاری با متریال چوب

این مجموعه ی سوارکاری که در کشور پرتقال ، واقع شده ، محلی برای نگهداری و فضایی برای اسب سوارانی‌ ست که شیفته ی اسب ها هستند. متریال اصلی به کار رفته در سازه ، طراحی نما و طراحی داخلی این مجموعه ی سوارکاری متریال چوب می باشد. در طراحی این مجموعه ی سوارکاری برای کسب شناخت کافی و دقیق از نیاز کاربران ، معمار مدت زیادی را صرف گفتگو و ارتباط با اسب سواران کرده است. پیشنهاد می کنیم برای مشاهده ی نمونه ی مجموعه ی سوارکاری از مجموعه ی لبه با مهندسین مشاور مسئول سرور استودیو به پروژه ی سوار کاری آریا در صفحه ی پروژه ها مراجعه کنید.

جایزه ی آموزشی طراحی 2021

جوایز آموزشی طراحی، دوره جدید خود را برای شناختن، ترویج و به نمایش درآوردن بهترین ایده ها و اجرا ها در زمینه ی معماری و طراحی آغاز کرده است. اشیا و محیط زیست اطراف، راهنمای خوب و آموزنده ای برای رساندن ما به خواسته هامان هستند( طراحی بر اساس طبیعت و الگوهای زیست شناختی) همچنین انسان میتواند به وسیله ی خلق ارزشمند و اقدامات مثبت با محیط خود ارتباط موثر برقرار کند. معماران و طراحان از سراسر جهان می تواند تا تاریخ 1فوریه 2021 برای شرکت در این مسابقه ثبت نام کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

پلان ویلا مدرن
قیمت شینگل و محصولات پوششی و لوازم شینگل

طراحی ویلای زمینه گرا

ويلای Twisted به مساحت 4000 متر مربع در 4 طبقه طراحی شده و شامل سه عملکرد متفاوتِ ویلای اصلی ، پاویون (Pavilion) شیشه ای و مجموعه ی ورزشی می باشد که در طراحی ویلا با ظرافت خاصی سازماندهی شده اند.کانسپت اولیه در طراحی این ویلا با حضور معمار در برداشت اولیه از سایت، از یک تجربه ی حسی در لحظه حاصل شده است. عنوان Twisted به معنی پیچ و تاب خورده ، در وهله ی اول از گردش باد، حرکت و تاب خوردن برگ های درختان باران، الهام گرفته شد. طراحی ویلای تویستد با رویکرد حفظ بستر طبیعی با به حداقل رساندن تاثیرات مخرب بر سایت صورت گرفته است.

طراحی هتل ویلای استوایی

هتل ویلای استوایی Costa Rica، شامل3 ویلا با طراحی خاص و استثنایی و یک بخش چند عملکردی، در زمینی به مساحت دو هکتار می باشد. معماران با الهام گرفتن از اتمسفر و محیط پر از رنگ آمریکای مرکزی و جنوبی، طراحی این هتل ویلا را آغاز کردند. در طراحی این ویلا خواسته ی سرمایه گذار از معماران خلق فضایی بود تا با طبیعت ادغام شده و مخاطب با قرار گرفتن در آن، بتوانند ذهن خود را ازهر چیزی دور کرده و به دور از هرگونه مشغله، در فضایی لوکس و رویایی به تجربه ای جدید و آرام بپردازد.

طراحی ویلای دوبلکس
مراحل طراحی داخلی ویلا

باهم بودن`` پروژه حضور در هرمز``

پروژه حضور در هرمز اثری از طراحان و بناکنندگان زاو می باشد که در بخش طراحی فضاهای عمومی برنده طلايى مسابقه تيداى تايوان در سال ۲۰۲۰ میلادی.شده است. یکی از مشخصه های این پروژه استفاده از مصالح ایرانی و در دسترس و اختصاص سهم بیشتری از بودجه به نیروی کار محلی است. حضور در هرمز به صورت مجموعه ای از گنبدهای خاکی به روش ابرخشت نادر خلیلی با ساختاری ارگانیک و استفاده از رنگ های شیمیایی و بدون استفاده از خاک ارزشمند هرمز ساخته شده است. به گفته ی زاو جایزه‌ی نقدی دریافتی از این مسابقه به موسسه ‌های سبزگامان بسکی، ایفا و بهداری هرمز اهدا خواهد شد.

آینده طراحی داخلی خانه ها

خانه، همیشه یکی از مهم ترین مکان ها در طول زندگی بشر بوده ، بعد از شیوع بیماری کرونا با تعطیلی مشاغل و مکان های عمومی ، اهمیت خانه به عنوان مأمنی برای انسان بیش از پیش مشهود شد. همه ی ما امروزه به خانه با نگاهی متفاوت از گذشته می نگریم ، خانه تنها محلی برای استراحت و میل کردن وعده های غذایی نیست ، بلکه تبدیل به محلی برای کار تمام وقت و فضایی جایگزین باشگاه ، مدرسه ، دانشگاه و... شده است. بنابرین طراحی خانه ها بعد از کرونا ، شکل دیگری به خود خواهد گرفت. سالن های ورزشی خانگی ، اتاق کار تمام وقت و دسترسی بیشتر به فضای باز ، از جمله عناصر مهمی است که در طراحی خانه ها در آینده تأثیر گذار خواهد بود.

طراحی ویلا لوکس
طراحی محوطه ویلای لوکس

اولین انبار هنری در دسترس عموم در جهان

MVRDV، ساختمان انبار موزه ی Bojimans Van Beuningen را تکمیل کرد. این ساختمان که به شکل یک کاسه است در Museumpark روتردام واقع شده ،نمای آن پوشیده شده از شیشه های آیینه ایست و سقف اخرین طبقه ی آن درختکاری شده است. این مرکز نگهداری از آثار هنری در پاییز سال 2021 برای بازدید عموم بازگشایی خواهد شد. انبارهنری Bojimans Van Beuningen جایی برای نگهداری از مجموعه ی آثار هنری موزه ی Bojimans Van Beuningen می باشد. این ساختمان دارای چندین اتاق انبار، استودیو و فضاهایی برای نگهداری از آثار هنریست.

``نمایشگاه نقاشی ``بی ثباتی

نمایشگاه نقاشی ``بی ثباتی`` آثار هنرمند جوان طاهره صمدی طاری در گالری اعتماد برگزار می شود. طاهره صمدی دانش آموخته رشته نقاشی در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه هنر تهران از هنرمندانی ست که بارها با آثارش در نمایشگاه های داخلی و خارجی چون لندن، سوییس و نیویورک حضور داشته است. آثار نقاشی صمدی طاری با زبانی کاملا شخصی خودنمایی می کند، آثاری که در برگیرنده فضاهای محو فیگوراتیو ،انسان های بیگانه و شتابزده است و تکاپوی آن ها در مکان های شهری نا مشخص، برای بیننده یادآور فضایی ذهنی یا در خواب است که آشنا جلوه می کند.

طراحی ویلا لوکس
صندلی مدرن

صندلی تغییر شکل پذیر بی یو

تیم طراحی Bravo، تجارب خود را از کار در خانه تبدیل به محصول جدیدی کردند به نام صندلی`` beyou ``. این صندلی هیجان انگیز انقلابی در نحوه ی نشستن شما ایجاد میکند و قابلیت آن را داراست که در ثانیه به بیش از 10 حالت مختلف تغییر شکل دهد، به همین جهت می توانید در هر حالتی که احساس راحتی بیشتری دارید نشسته و استراحت یا کار کنید. این محصول از مواد باکیفیت ساخته شده، دارای خاصیت انعطاف پذیری بالاست و از همه مهم تر به دلیل تغییر شکل پذیری و امکان حرکت حتی با نشستن در ساعات طولانی احساس خستگی نخواهید کرد.

فراخوان ورودی مدرسه معماری و دیزاین آی ای

معماران و طراحان جوان از سراسر جهان می توانند با شرکت در جایزه معماری IE و کسب رتبه، فرصت تحصیل (پذیرش و بورس تحصیلی) در مدرسه دیزاین و معماری IE را کسب نمایند. IE School of Architecture and Design ، واقع در شهر مادرید کشور اسپانیا یکی از مدارس برجسته معماری در اروپا‌‌‌ست. اگر براین باورید که تجارت و طراحی در کنار هم قوی تر عمل می کنند و فارغ التحصیل بین سال‌های 2010 تا 2020 میلادی هستید، واجد شرایط شرکت در مسابقه و جایزه ی مدرسه معماری و دیزاین IEبوده و می توانید در این مسابقه ثبت نام به عمل آورید.
آغاز ثبت نام: ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی
آخرین مهلت ثبت نام: ۸ دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی

طراحی معماری ویلا

دهمین سالیانه هنر معاصر پرسبوک در کاشان

دهمین سالیانه هنر معاصر پرسبوک با آثاری از ۱۹هنرمند در دو بخش انفرادی و مشارکتی به سرپرستی ندا درزی در حال برگزاری است. پرسبوک دهم با عنوان «دستکار» به سنن هنر ملی ایران در هنرهای معاصر و بینارشته‌ای توجه دارد که سعی دارد به جای محیط گالری از فضاهای متفاوتی برای عرضه آثار هنری بهره ببرد. این رویداد هنری در خانه تاریخی «صاحب» کاشان متعلق به «مجموعه اقامتی منوچهری» تا ۱۵ آبان برپا است. ندا درزی با برگزاری سالانه‌ی پرسبوک در مناطق مختلف ایران و تأکید بر حوزه‌های فرهنگی متفاوت در قالب پروژه‌های مکان‌محور سعی کرده تا فاصلۀ بین هنرمندان با زیست‌ بوم جامعه را کمتر کند.

بام پیاده روی قرمز در چنگدوی چین

استودیوی معماری کمپانی Powerhouse، روی بام موزه ی تکنولوژی در محله ای در چنگدوی چین، مسیر پیاده روی مارپیچی طراحی کرده که یک دور کامل این مسیر قرمز پیاده روی 698 متر و ارتفاع آن از سطح زمین 25 متر می باشد. از روی این بام قرمز دید بسیار خوبی به مناظر خارق العاده ی اطراف وجود دارد و کوه های دوردست قابل مشاهده است. تضاد رنگ قرمز این بام با محیط سرسبز اطراف موجب برجسته شدن و تبدیل این مسیر به نقطه ی عطفی در این محله شده است.

طراحی ویلا مدرن
مسابقات معماری

جایزه طراحی محصول رد دات 2021

د دات یکی از معتبر ترین مسابقات طراحی در سطح بین المللی ست که هر ساله بهترین های طراحی و تجارت در آن به رقابت می پردازند. از تاریخ 12 اکتبر 2020 تا 19 فوریه 2021 کمپانی ها و طراحان از سراسر جهان فرصت دارند تا با بهترین محصول خود در جایزه ی طراحی محصول رد دات 2021 ثبت نام کنند. شرکت کنندگان می توانند در50 دسته بندی متنوع اعم از تکنولوژی های پزشکی، طراحی ساعت، طراحی بسته بندی و... در این مسابقه شرکت کنند. محصولات با کیفیت بالای طراحی و نوآوری از طرف داوران برنده ی جایزه و نشان کیفیت رد دات به آن محصول اهدا خواهد شد.
برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام بر روی لینک زیر کلیک کنید

باز آفرینی صندلی فرفره ای با سنگ گرانیت

استودیو طراحی Heatherwick، مجموعه ای از صندلی های فرفره ای را برای آسمان خراش EDEN که به تازگی در سنگاپور بازگشایی شده، بازآفرینی کرده است. بعد از توسعه ی ساختمان مسکونی EDEN، برای محوطه ی اطراف و حیاط ساختمان به استودیو طراحی Heatherwick، ساخت قطعه ی مجسمه ای شکل سفارش داده. شد. صندلی فرفره ای مشابه این محصول در سال 2007 توسط یک طراح ایتالیایی طراحی شده بود با این تفاوت که جنس آن فلز بوده است اما Spun chair، با تغییراتی و با متریال گرانیت توسط این استودیو بازآفرینی شد.

طراحی ویلا مدرن
طراحی ویلا مدرن

خاطرات، سرگذشت ‌ها و ترانه‌های محلی

پروژه‌ های رویا خواجوی بر هنرمندان جوان ایرانی در داخل و خارج از کشور متمرکز است و نه تنها هدف آن حمایت از فعالیت ‌های هنری است بلکه در جهت گسترش آگاهی و تسهیل گفت‌وگوی فرهنگی میان جوامع هنری فعالیت می‌کند. رویا خواجوی این ‌بار میزبان نمایشگاه ``خاطرات، سرگذشت‌ ها و ترانه‌های محلی`` با حضور هفت هنرمند مهاجر ایرانی (افسون، ارغوان خسروی، عطیه سهرابی، فرناز ضابطیان، لیلا سید زاده، پرستو آهوان و رکسانا منوچهری) است.
آثار هنرمندان از ۱۰ مهر تا ۹ آبان 99 در گالری های لاین ‌ناین شهر نیویورک به نمایش گذاشته می شود.

پنجمین دوسالانه بین المللی هنری استانبول

دوسالانه طراحی استانبول توسط بنیاد فرهنگ و هنر استانبول (IKSV) در سال 2012 تاسیس شده و با هدف گردآوری ایده های گوناگون در زمینه ی طراحی و ایجاد فضای تعاملی وسیع تر برای برقراری ارتباط میان افراد و ایده ها در زمینه های متنوع طراحی، هر دو سال یک بار برگزار می شود. افزایش آگاهی عمومی نسبت به موضوع ``طراحی``، ایجاد مکانی برای حمایت از توسعه طراحی و سیاست های نوآورانه در سطح ملی و بین المللی، هدف اولیه دوسالانه طراحی استانبول به شمار می آید. برای تبادل و پروش ایده ها و گفتگو میان افراد و جوامع آکادمیک این دوسالانه در یک شبکه ی اجتماعی بین اللملی برگزار می شود.

موزه زاحا حدید

آتش سوزی ساختمان زاها حدید در بیروت

با فاصله یک ماه از انفجار بندر بیروت، ساختمان نیمه تمام زاها حدید، معمار برجسته ی عراقی_بریتانیایی ، بر اثر وقوع اتش سوزی موجب خسارت شد. بیشترین آسیب آتش سوزی به نمای خارجی این مجتمع تجاری وارد شده است و خبری حاکی از اسیب دیدگی و خسارت جانی در این آتش‌ سوزی منتشر نشده است.این مرکز خرید 5 طبقه که دومین پروژه ی مشهور زاها حدید در بیروت محسوب می شود دارای چند سرویس اپارتمان در طبقات بالا و مراکز خرید، فروشگاه و رستوران در طبقات پایین است. این پروژه جزئی از بخش تاریخی تجاری بیروت است.

طراحی ماسک محافظ پوست از برند نایکی

هر روزه برند های مطرح دنیا در حال راه اندازی خطوط تولید صنعتی جدید می باشند، آنها اقدام به تجربه ی فضاهای نوین در تولید محصولات کرده تا محصولاتی خاص و منحصر به فرد تولید کنند به همین جهت برندها با به کارگیری خلاقیت و نوآوری همیشه محصولی بدیع و بی نظیر به بازار ارائه می دهند. این طراحی کانسپچوال بررسی می کند اگر برند Nike تصمیم بگیرد به سلامت و مراقبت از پوست بپردازد و یک ماسک LED تولید کند، آن محصول چگونه خواهد بود؟
این ماسک کانسپچوال توسط Min Chang Kim و PDF Haus و در رنگ های قرمز، سبز و زرد طراحی شده و مناسب برای هر جنسیتی است.

طراحی محصول
طراحی ویلای مدرن

طراحی پناهگاه زیر زمینی برای دوران بحران

دفتر معماری Sergey Makhno، طرح ساخت پناهگاه زیرزمینی بتنی ای را ارائه کرد، به نقل از Sergey Makhno Architects ``تجسم ایده ی معماری کانسپچوالِ این خانه ی زیر زمینی ناشی از بحران جهانی ویروس کروناست، دریافتیم که جهان شگفتی های ناخوشایند بسیاری برای ما خواهد داشت که حتی پیشرفته ترین کشورها از نظر محیطی، اجتماعی و فنی آمادگی رویارویی با آن را ندارند. به جای ساخت یک پناهگاه محکم، استودیوی ما مخفی گاه دنجی را در نظر گرفت که کسی که دوست دارد بتواند در آن زندگی کند حتی اگر آخر الزمانی نباشد.

نمایشگاه نقاش در بهشت حضور ندارد

نمایشگاه «نقاش در بهشت حضور ندارد» مجموعه ای از آخرین آثار نیلوفر محمدی‌ فر در گالری باوان برگزار می شود. در نمایشگاه حاضر محمدی ‌فر با الهام از فضای زندگی شخصی ‌اش، خاطرات کودکی و خیال‌پردازی به خلق دنیایی مختص به خود رو آورده است. در این نمایشگاه ما با آثاری روبرو هستیم که پر از موجودات هستند. استفاده از عناصر گیاهی باعث خیال‌انگیزی و اشباع فضای کادر شده‌اند و مخاطب با گرفتار شدن در این فضای وهم آلود و خیالی درگیر داستان ‌سرایی می‌شود.
این نمایشگاه از تاریخ ۱۸ مهر ماه الی ۵ آبان ماه در گالری باوان قابل مشاهده است.

گالری
خسروی آواز ایران

مُرده آنست که نامَش به نِکویی نَبرند

درگذشت استاد شجریان رنگ و حالی دگر دارد و مانند سوگنامه‌های حماسی ایران است، چون سوگ سیاوش و اسفندیار.گویی مردم پهلوانی ‌نژاده و فره‌مند را از دست داده‌اند، جوانمردی که هم‌رأی و هم‌راه مردمانش بود در رنج‌ها و تیره‌روزی‌ها، او نه تنها پهلوان آواز ایران که سیاوشی دیگر بود و این نامی بود که در ابتدای راه، خود برگزیده بود؛ (سیاوش بیدگانی)
کارنامه‌ی شجریان فراتر از یک استاد سنتی و یا یک راوی سنت ردیف موسیقی‌ست. او پایی در اقلیم سنت داشت و نگاهی به افق‌های روشن، به آن چیزی که تنها با گذر از رنج‌ آگاهی میسر می‌شود، و چالشی که آدمی را جان آگاه می‌سازد.راهی که بسیاری از درخشان‌ترین شخصیت‌های تاریخی از آن عبور کرده‌اند؛ راه پر فراز و نشیب آگاهی، چالشی‌ست پیش پای که همتی بلند می‌خواهد. همت آنانی که توانستند درونمایه‌های گذشته را نه تنها تکرار که دوباره فعال کنند و در آن مفاهیم نو واریز کنند.

هشتمین جایزه ی ملی طراحی داخلی ایران

طراحی داخلی در بین بسیاری از افراد به عنوان تغییر دکوراسیون شناخته می‌شود اما ذات این حرفه بسیار فراتر از این نوع فعالیت‌هاست و به خلق اتمسفر با کیفیت می‌پردازد تا فضاهایی متناسب با نیازهای کاربر و فعالیت‌های متفاوت بسازد و به افزایش تجربه‌ی زندگی و آرامش بیشتر کمک کند. هنرمعماری با برگزاری جایزه‌ی طراحی داخلی در تلاش است تا این حوزه را به درستی به مردم بشناساند و افراد متخصص در این رشته و نمونه کارهای موفق را معرفی نماید تا باعث ارتقای کیفیت فضای زندگی گردد.
آخرین مهلت ارسال آثار : ساعت 24 روز 10 آبان 1399
ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر :

مسابقات معماری
مسابقات معماری

فراخوان جایزه طراحی لكسوس 2021

جایزه Lexus Design كه يک مسابقه طراحی بین المللی است از سال 2013 طراحان خلاق را از سراسر جهان هدف قرار می دهد. شرکت کنندگان می توانند آثار خود را در دسته بندی هایی چون طراحی صنعتی، معماری، مهندسی تکنولوژی، طراحی داخلی و طراحی مد (فشن دیزاین) ارسال کنند. هدف از برگزاری این مسابقه حمایت از طراحانی ست که با رشد ایده ها و تقویت آثارشان می تواند به شکل دادن آینده ای بهتر به جامعه کمک کنند. در انتها یک فینالیست مبلغ 25000 هزار دلار امریکا کمک هزینه برای تولید نمونه اولیه طرح خود دریافت خواهد کرد.
زمان بندی ثبت نام:30June - 11October2021

رونمایی از مجموعه ی فرش آبجکت کارپت

OBJECT CARPET، که حاصل همکاری جدید استودیو معماری و طراحی Ippolito Fleitz است منجر به دستاورد های گسترده، آزاد، خلاقانه و از همه مهم تر پایدار شده است. این مجموعه ی جدید، فرش را به مرکز صحنه آورده و به عنوان عنصر اصلی هر فضا معرفی می کند. OBJECT CARPET، با ترکیب رنگ ها و ساختار های شگفت انگیز ترکیب های متنوع، بی نظیر و منحصر به فردی را ارائه می کند. تولید ساختارهای جدید و محصولات متنوع حاصل سه سال آزمایش در آزمایشگاه رنگ است که منجر به نتیجه ای قابل ستایش شد: مجموعه ای با هشت متریال جدید در 111 رنگ متنوع.

طراحی پروداکت
طراحی محصول

تراموایِ بدون راننده برای دوران کرونا

ستودیوی طراحی Ponti برای ترغیب ساکنین شهر هنگ کنگ به استفاده از حمل و نقل عمومی بعد از دوران اوج کرونا، یک تراموای دو طبقه ی بدون راننده طراحی کرده که طراحی داخلی شعاعی آن با توجه به فاصله ی اجتماعی است. به گفته ی Ponti فاصله گذاری اجتماعی در شهر پر جمعیت و شلوغی چون هنگ کنگ بسیار دشوار است به همین جهت ایده ی طراحی این تراموای بی راننده به ذهن او رسید. از آن جایی که این تراموا برقی است، فضایی برای راننده و موتور اشغال نمی کند، به همین جهت فضای بیشتری در داخل تراموا وجود دارد. طراحی داخلی شعاعی، موجب شده مسافرین روبروی هم نباشند، این امر تنفس آنها را از یکدیگر ایمن میکند

افتتاحیه موزه هنر تادائو آندو در چین

موزه ی هنر تادائو آندو با تاخیر طولانی به علت شیوع ویروس کرونا، برای بازدید عموم، در تاریخ یکم اکتبر بازگشایی و افتتاح خواهد شد. این موزه توسط تادائو آندو معمار برنده ی جایزه ی پریتزکر طراحی و در گوانگ دونگ چین واقع شده است. موزه ی هنر He محل نگهداری کلسیون هنری خانواده ی He خواهد بود، مجموعه ی اثار هنری موزه بیشتر بر هنر معاصر بین المللی، هنر مدرن چین و هنر معاصر چین تمرکز دارد به گفته ی معمار پروژه تادائو آندو، این مکان با الهام گرفتن از ``کیهان شناسی باستانی چین، فلسفه و سبک غربی استفاده از روشنایی `` طراحی شده است.

تادائو آندو
طراحی محصول

ماسکِ ساخته شده از پلاستیک های بازیافتی

Ryan Mario Yasin طراح ماسک در مصاحبه با Dezeen گفت:``این ماسک ها، در صنعت پوشاک، با هدف جلوگیری از تولید زباله و کاهش آلودگی و در نتیجه، حفاظت از محیط زیست تولید شدند. راه کار ما برای کاهش زباله و جلوگیری از انباشته شدن ماسک های در کف دریا برای 450 سال ، تشویق مردم به استفاده از این ماسک است . ماسک بتا که از بطری های پلاستیکی بازیافتی ساخته شده و قابل شستشو است در هنگام قرارگرفتن روی صورت اطراف بینی و چانه ی فرد را به طور کامل می پوشاند. ماسک های تاشو، هنگام باز شدن کش می آیند و قابلیت جمع شدن دوباره دارند.

مسابقه ی معماری پاویون بشریت

چه چیزی را با افتخار به بازدیدکنندگان فرا زمینی نشان خواهید داد و چگونه می خواهید از طریق معماری بزرگ ترین دستاورد های خود را به آنها منتقل کنید؟ امروزه وضعیت زمین نا آرام و گیج کننده است و وضعیت آینده ی جامعه ی بشری اصلا مشخص نیست، این مسابقه موقعیت خوبی فراهم کرده تا در دوران پاندمی ویروس کرونا به جنبه های مثبت و دستاوردهای بشر بیاندیشیم. ايده ی اولیه ی مسابقه، تأکید بر طراحی ساختاری دارد که دیگر موجودات زنده با قرار گرفتن در یک فضای ساده بتوانند از دستاورد های ما مطلع شده و آنها را مشاهده کنند.
آخرین مهلت ثبت نام: November 10, 2020

مسابقات معماری
طراحی اتاق کار

طراحــی کابین -فضای كار- پیش ساخته

فضای کار پیش ساخته ی koto ، توسط زوجی به نام duo Johnathon Little و Zoe Little ، طراحی و سپس با همکاری یک شرکت بریتانیایی ساخته شده است. هدف از طراحی این فضا ، از بین بردن تصویر و ذهنیت مرسوم از فضای مناسب کار در نظر مردم و طراحی فضایی نو و خلاقانه با قابلیت استفاده در همه جاست.Koto مکانی الهام بخش، با چشم اندازی فوق العاده از محیط اطراف است و مانند مجسمه ای در میان طبیعت قرار می گیرد.

تكميل پروژه ی موزه هزار اثر زاها حدید

پروژه ی One Thousand Museum زاها حدید (Zaha Hadid)تکمیل شد. One Thousand Museum یکی از آخرین پروژه هایی بود که زاها حدید در اواخر زندگی اش طراحی کرد. این ساختمان مرتفع و آسمان خراش که در میامی واقع شده، 62 طبقه دارد و ارتفاع آن به 120 متر می رسد. سازه ای که با ساختار منحنی اش مانند ماری به دور نمای شیشه ای ساختمان پیچیده است. از امکانات این پروژه می توان به استخر بالای ساختمان اشاره نمود، که به دلیل استفاده از متریال صیقلی فلز، تصویر آب در سقف منعکس می شود. از دیگر جذابیت های این پروژه چشم انداز فوق العاده ی آن و ترکیب منطره ی شهر با اقیانوس است.

طراحی موزه
طراحی محصول

طراحی پارامتریک کلاه دوچرخه سواری

طراحان محصول yuefeng zhou,zhecheng xu,haiwei wang، این کلاه ایمنی را با الهام گرفتن از ساختار Voronoi، ساختار هندسی که به وفور در طبیعت یافت می شود و با استفاده از مدل‌سازی پارامتریک طراحی کرده اند. طراحی خاص این کلاه ایمنی موجب شده، حداکثر ضربه احتمالی را جذب کرده، کم‌ترین میزان آسیب را به سر فرد رسانده و از جمجمه ی دوچرخه سوار در برابر ضربه محافظت کند. ظاهر متخلخل و مشبک این کلاه، باعث نفوذ پذیری هوا به داخل آن، در نتیجه به صورت طبیعی خنک شده و از تعرق جلو گیری میکند. کلاه ایمنی Voronoi به علت سبکی، راحتی، ایمنی بالا و طراحی خاص، موفق به دریافت جایزه ی A’ Design Award in 2020 شده است.

پیام امید بخش رنزو پیانو

رنزو پیانو (Renzo Piano) معمار ایتالیایی، ساخت پلی نمادین و جایگزین کردن آن به جای پل فرو ریخته را در زادگاهش شهر جنوآ (Genoa) برای ایجاد همبستگی بین مردم ایتالیا در مقابله با ویروس کرونا پیشنهاد داد، این پل با نورپردازی خاصش، تداعی کننده ی پرچم سه رنگ کشور ایتالیا است. رنزو پیانو (Renzo Piano) دیدگاه خود را درباره ی پل نمادین چنین مطرح می کند: ``یقیناً این پل باید زیبا، طراحی و ساخته شود اما نه برای اینکه صرفاً جنبه ی تزئینی داشته باشد بلکه باید حامل پیام امید بخش و نورانی باشد.``

طراحی پل
M.Sayad Exhibition

نمایشگاه عکس‌ محمد صیاد در مرکز نبشی

نمایشگاه عکس م. صیاد در مرکز نبشی برگزار می شود. هر بخش با بیش از چند صد فریم، به روایت مستند و اخباری صحنه‌هایی می‌پردازد که ظرفیت نماد شدن و جاودانگی یافته‌اند. پس از نمایشگاه ``اقلیم حیرانی`` که روایت کوچ تحمیلی کردهای عراق به خاک ایران بود، این دومین نمایش عکس‌ م صیاد در مرکز نبشی است. همزمان با بخش دوم این نمایشگاه از کتاب «عکس از م. صیاد» رونمایی می ‌شود و نخستین فیلم مستندی که از زندگی و آثار این عکاس خبری تهیه شده است، برای اولین بار نمایش داده خواهد شد.
از ۳ تا ۲۸ مرداد ۱۳۹۹
مرکز نبشی روزهای شنبه تعطیل است.

طراحی ماسک برای ناشنوایان

Michael Soleo به همراه Ashley Lawrence، سبک جدیدی از ماسک را طراحی کردند تا کسانی که دارای نقص شنوایی هستند، بتوانند از طریق لب خوانی با دیگران ارتباط برقرار کنند. امرزه ماسک به شکل نمادی جهانی از ویروس کرونا درآمده است اما آیا اندیشیده اید کسانی که از طریق لب خوانی ارتباط می گیرند،این روزها با وجود ماسک، چگونه در اجتماع ارتباط برقرار می کنند؟ امروزه با شیوع ویروس کرونا، همه ی مردم در سراسر جهان تحت تاثیر این بحران قرار گرفته اند، ممکن است برای همه ی ما عادی به نظر برسد، اما برای افراد با ناتوانی های خاص، دشواری و سختی بیشتری داشته است.گاهی طرح های ساده و چیز های کوچک می توانند تأثیرات عمیقی به جا بگذارند.

طراحی ماسک
gaudiarchitectureprize

جایزه ی معماری گائودی2020

جاییزه ی معماری گائودی از دانشجویان و فارغ تحصیلان اخیر( از سال 2017 به بعد) معماری و طراحی دنیا دعوت می کند تا پروژه های خود را در چهار بخش معماری، طراحی داخلی، طراحی مبلمان و طراحی شهری ارسال کنند. هدف از برگزاری این جایزه ی بین المللی، که به افتخار دستاوردهای معماری و شاهکار های مجسمه سازی آنتونی گائودی نام گذاری شده است، شناخت و قدردانی از ایده ها و پروژه هاییست که هر چند ساخته نشدند اما پتانسیل ایجاد تغییر در جهان را دارند. اين جاییزه به عنوان پلتفرمی برای ذهن های درخشان که چشم انداز معماری را شکل می دهند ، عمل می کند.
زمان بندی ثبت نام: 1st Aug -15th Sept 2020

قایق نجــات بادی برای دوران کرونــــــا

Lucy McRae هنرمند و طراح استرالیایی، از یک قایق نجات بادی که به تازگی آن را طراحی کرده، رو نمایی می کند. او به بررسی رابطه ی متقابل میان احساسات انسانی و روشی که تکنولوژی برای غلبه بر آن استفاده می کند، می پردازد. هدف هنرمند از طراحی این قایق بادی ، پیوند انسان با ترس های ناشناخته و مرز های جدید است. فرد با قرار گرفتن در این قایق علاوه بر احساس آرامش و تسلی خاطر، پا به دنیایی دیگر می گذارد.

Lucy McRae
Plexiglass

پلکسی گلاس، محافظ در برابر ویروس کرونا

پلکسی گلاس(Plexiglass)، پلاستیک محافظی است که امروزه بسیاری از مردم در سراسر دنیا برای مبارزه با گسترش و انتشار ویروس ها از آن استفاده می کنند. مخترع پلکسی گلاس، ``Otto Rohm`` می باشد امّا این متریال اوّلین بار با نام تجاری ``پلکسی گلاس`` توسط شرکت Rohm & Haas به بازار معرفی شد. این متریال سبک و مقاوم تاریخچه ای بسیار جذاب و کاربردهای مختلفی داشته است. امروزه پلکسی گلاس به شیوه های جدید و گونانونی مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در رستوران ها، فروشگاه ها و مشاغل دیگر از جداکننده هایی با متریال پلکسی گلاس به عنوان محافظ برای مشتریان و کارکنان استفاده می شود به خصوص از زمانی که در شهر ها مشاغل گوناگون شروع به بازگشایی کردند.

نمایشگاه گومِش

نمایشگاه گومِش در گالری کاما برگزار می شود.. ``گومِش`` یکی دیگر از نمایشگاه های انفرادی مجسّمه های `` عارف رودباری شهمیری`` مجسّمه ساز و هنرمند اهل ساری است. ``عارف رودباری شهمیری`` متولد1367 است و فعّالیّت های هنری خود را در حوزه ی مجسمه سازی از سال 1389 آغاز کرده است. آثار او علاوه بر تکنیک و مهارت از مفاهیم و مضامین خاصی برخوردار است. عمده ی آثار این هنرمند با تکنیک پاپیه‌ ماشه ساخته و مجموعه‌ی دیگر از آثار او با تکنیک آهن و جوش خلق شده اند. در این نمایشگاه شاهد تلفیقی از تکنیک پاپیه ماشه و آهن و جوش خواهیم بود.
نمایشگاه 6 تا 18 تیر 99 برقرار است.
گالری کاما: تهران، ایران، تهران، خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴، ساختمان فرین، طبقه دوم

ReBorn مسابقه ی

این مسابقه با ایده ی دستیابی به یک راه حل گسترده و رویکردی برای آمادگی یک شهر و آماده سازی تمهیدات اسکان برای بازماندگان زلزله برنامه ریزی شده است . از آنجا که تبریز 119 زلزله بزرگ مقیاس را تجربه کرده که در 8 مورد از آنها شهر به طور کلی با خاک یکسان شده و دوباره از نو بازسازی گردیده است ، هدف مسابقه رسیدن به نتیجه واقع گرایانه و قابل اجرا در تبریز می باشد . این نتایج می تواند حتی به فرم ایده های خانه های خلاقانه باشد . (کانتیتر ها و چادرهایی که در حال حاضر قابل استفاده می باشد ، به هیچ وجه مد نظر نیست . ) بلکه تهیه نقشه ، برنامه ها و چیدمان یا ترکیب هر دو و یا ابداعی نو هدف اصلی مسابقه ی ReBorn می باشد.
فرصت ارسال مدارک : 1399.02.30

جایزه پــر یــتــزکر 2020

جایزه ی پریتزکر را که سالانه اهدا می شود می توان معتبرترین رویداد معماری دانست . در سال 2020 این جایزه به Yvonne Farrel و Shelley McNamara معماران ایرلندی استودیوی Grafton تعلق گرفت . به نقل از پریتزکر توجه عمیق به انسان و تناسبات در کار این دو موجب به طراحی فضاهای صمیمی در محیط های نسبتاخشن شده است. در نظرMcNamara``معماری چهارچوبی برای زندگی بشر است.``از پروژه های متععدی که این دو معمار ، در بیش از 40 سال به پایان زسانده اند می توان به :
دانشکده ی پزشکی ایرلند، ساختمان Paul Marshall لندن و دانشگاه Luigi Bocconi میلان اشاره کرد.

نمایشگاه کاغذ ســرخ – مرکز نبشی

کاغذ سرخ عنوان دومین پروژه ی آرشیوی مشترک میان استودیو کارگاه و مرکز نبشی است که همگام با رویکرد فضلی شدن نمایش های نبشی در دو بخش برگزار می شود.کاغذ سرخ با نظر به رواط دیرینه ی ایران و روسیه و ضرورت مطالعات ی سیاست های فر هنگی شوروی که نقشی جدی در تاریخ معاصرو فرهنگ تصویری ایران داشته است ، به بازبینی و نمایش بی طرفانه ی اسناد کاغذی و تصویری تولید شده از سمت شوروی برای نفوذ فرهنگی برنامه ریزی شده به ایرانیان و مسلمانان همسایه می پردازد.برخی از این اسناد علیرغم نمایش صدور ایدئولوژی در لباس ، فرهنگ و هنر، وصلتی انکار ناپذیر با زندگی و خاطرات تصویری ایرانیان سده ی حاضر ساخته اند.

بینال 2020 ونیـز

بینال ونیز که به عنوان یکی از مهمترین رویداد های معماری شناخته می شود، هفدهمین دوره ی خود را با عنوان ``چگونه باهم زندگی خواهیم کرد؟`` در سال 2020 برگزار می کند.Pablo Baratta این دوره را با همراهی Hashim Sarkis مدیریت می کند.رویکرده این دوره به نقل از Hashim Sarkis :
``در زمینه ی گستش شکاف های سیاسی و افزایش نابرابری های اقتصادی، ما به قراردادی جدید نیازمندیم.از معماران می خواهیم فضاهایی را تصور کنند که بتوانیم صادقانه در کنار هم زندگی کنیم. در کنار هم به عنوان انسان هایی که علیرغم توسعه ی فردی ، می خواهند در فضاهای دیجیتال و دنیای واقعی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.``